Příručka péče o půdu

Dnes jsem narazil na velmi pěknou příručku o půdě, která přináší přehledné informace o tom, jak pečovat o půdu tak, aby byla dlouhodobě zdravá a produkční. Přehled řešení, zdrojů, tipů i dotačních titulů pro ochranu půdy. Příručku vypracoval Světový fond pro ochranu přírody (WWF) spolu s dalšími organizacemi a jelikož v ní jsou zásadní informace, níže si dovolím odcitovat úvodní část příručky, abych Vás nalákal na celé znění, které naleznete na konci článku.

Stav půd v České republice není
uspokojivý

Zdravá půda je základem udržitelného zemědělství. Stav zemědělské půdy v České republice ale není ani zdaleka uspokojivý. Více než polovina zemědělských půd je ohrožena vodní erozí a přes 20 % půd erozí větrnou. Odhaduje se, že v důsledku těchto a dalších degradačních procesů půda v Česku zadrží o přibližně 40 % méně vody, než je její potenciál. A potýkáme se i s řadou dalších problémů, nadměrnou kyselostí půd, utužením podorničí, nedostatkem klíčových živin atd. Tyto problémy mohou vést k snížení výnosů o desítky procent. Péče o půdu je proto zásadním faktorem produkční a ekonomické úspěšnosti zemědělského podniku.

Zásadní je organická hmota

Zdraví půdy v prvé řadě závisí na dostatku organické hmoty. Ta je základem dobré půdní struktury a podmínkou přítomnosti bohatých půdních společenstev. Žížaly, mykorhizní houby, půdní bakterie a další půdní organismy spoluvytvářejí prostředí vhodné pro správný růst plodin. Optimální struktura půdy také umožňuje zadržet větší množství vody. Zajištuje tak dostatek vláhy pro plodiny i zachycení srážkové vody v krajině. Dobrý stav půdy tak zvyšuje odolnost zemědělské krajiny vůči předpokládaným dopadům klimatických změn (sucho, povodně).

Zdraví půdy je možné obnovit

Půda je jen pomalu obnovitelný zdroj, odhaduje se, že 1 cm půdy se v přirozeném prostředí vytváří 100 i více let. Dobrou zprávou je, že její zdraví můžeme významně zlepšit úpravou hospodářských postupů. Přinášíme vám proto tuto Příručku péče o půdu. Jedná se o souhrnný přehled přístupů, které lze využít a vhodně kombinovat v hospodaření na konvenčně obdělávané půdě. Víme, že řešení často nejsou jednoduchá. Ačkoliv lze uvést mnoho obecných postupů, je důležité vždy vycházet ze znalostí místních podmínek a brát ohled na specifické půdní vlastnosti.

O příručce

Příručka je členěná do osmi kapitol. V prvních třech kapitolách si můžete odpovědět na otázky, jestli je vaše půda v dobrém stavu (kap. 1), kde jsou na vaší farmě pro půdu zranitelná místa (kap. 2) a jestli způsoby hnojení, které používáte, lze ještě nějak vylepšit ve prospěch dobré struktury půdy a šetrné péče o prostředí vaší farmy. Kapitoly 3 až 6 přinášejí přehled o tom, jaká opatření a finanční nástroje lze v našich podmínkách využít pro podporu dobrého stavu půdy. Kapitola 7 poskytne krátký přehled o chystané legislativě, která se týká zlepšování stavu půdy, a o tom, jak důležitou roli hraje péče o půdu v dodavatelsko-odběratelských vztazích. V kapitole 8 naleznete souhrnný přehled užitečných odkazů ke všem představeným tématům. Těší nás, že vám můžeme touto cestou poskytnout praktickou pomůcku pro vaši náročnou a pro společnost i přírodu zcela zásadní práci.

Celá příručka je k dispozici na www.statekrozsec.cz/prirucka-pece-o-pudu